Tejpování

V dnešní době se můžete setkat s klasickým „tejpingem – bandážováním“ a „kineziotejpingem“. Obě metody se od sebe odlišují.

Zatímco klasický tejping se zhotovuje nejčastěji pevnou, nepružnou páskou různé šíře a vytvoří vlastně jakýsi funkční zpevňovací obvaz (ale vždy našitý na míru). U kineziotejpingu se používají barevné pružné pásky, které téměř nevymezují pohyb (neslouží primárně jako bandáž). Pomocí kineziotapingu se dociluje zlepšení funkčnosti svalů, šlach či kloubů, které jsou v daný moment postiženy. Při nalepení pásky dochází k většímu pohybu jednotlivých vrstev tkáně mezi sebou (podporuje pohyb fascií). Nalepování pružných pásek umožňuje trvalý průtok krve i lymfy, čímž se aktivující ozdravné procesy.

Klasické tejpování

Smyslem této metody je vytvoření funkčního zpevňovacího obvazu, který chrání sval, šlachu či kloubní vazivový aparát před poškozením. Dobrý funkční obvaz musí vycházet z dobré znalosti anatomie a biomechaniky. Obvaz se zhotovuje pomocí pevných a elastických pásek různé šíře, podle lokalizace a velikosti tejpované části těla.

Kineziotejp

Tyto funkční bandáže se užívají ve sportu k prevenci úraz nebo k prevenci přetížení zdravé nebo předchozím úrazem poškozené části pohybového aparátu. Dále se tapingu užívá k léčení úrazů a při poúrazové rehabilitaci. Taková rehabilitace významně zkracuje dobu léčení a ve sportu (a dnes už i v civilním životě) vede k rychlejšímu návratu do činnosti.